Sam Starf

Kursy Walut, Kantory Internetowe, Giełda, Forex

Kurs waluty

Jak ocenić, czy kurs waluty jest korzystny?

Na ulicach, lotniskach i dworcach, a do tego w internecie – obecnie kantorów są tysiące. W każdym możesz trafić na inny kurs walut. Skąd możesz zdobyć pewność, że oferowany kurs jest korzystny?

Po pierwsze warto zorientować się w obecnym kursie. Kiedyś aby to zrobić potrzeban była aktualna gazeta z działem finansowym. Dziś wystarczy wejść na dowolny portal, który publikuje codziennie aktualizowane kursy waluty. Kolejnym krokiem powinno być porównanie kursu standardowego z kursem w wybranym kantorze. Wahania w granicach 20 proc. ceny kursu waluty są częste i jeśli kurs w Twoim kantorze mieści się w tym przedziale, być może warto skorzystać z jego usług.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Sprawdź też, jak kurs w Twoim kantorze wypada na tle innych popularnych miejsc tego typu. Szukaj nie tylko w internecie – sprawdź też jeden kantor „uliczny” czy lotniskowy. To daje orientację w średnich cenach i pozwala wyeliminować najmniej korzystny kurs waluty. Na koniec możesz sprawdzić, czy wybrany kantor nie oferuje zniżek i porównać to z ofertą w innych miejscach. Niektóre punkty przy regularnej wymianie lub jednorazowym zdeponowaniu dużych środków oferują możliwość targowania się.

Kursy waluty a sytuacja na świecie

Wpływ na kursy walut ma wiele różnych czynników. Jeśli obecnie kurs jest niekorzystny, czasem warto poczekać kilka dni na zmianę koniunktury. Aby jednak móc ocenić, czy sytuacja ulegnie poprawie, potrzeba pewnej wiedzy. Warto śledzić sytuację w danym regionie i poprzednie kursy walut nie tylko za ostatni rok, ale też pięć czy dziesięć lat. Tylko dane z dłuższego okresu pozwalają realnie ocenić, jaką wartość można uznać za niską lub wysoką i czy może się to szybko zmienić. Jeśli dysponujesz dużą kwotą którą chcesz zamienić, przed zamianą możesz poradzić się analityka do spraw finansów. Taki specjalista będzie wiedział, czy obecne wahania waluty są normalne i poradzi, kiedy najlepiej będzie zamienić środki. Ważne, by był on niezależny – w przeciwnym razie może być niesolidnym doradcą, któremu zależeć będzie tylko na własnym zysku.

https://www.dobrykantor.pl/