Oba sposoby mają swoich zagorzałych fanów i stanowczych przeciwników. Jak jednak naprawdę wyglądają różnice pomiędzy nimi? Na co warto zwrócić uwagę i przed czym się wystrzegać?
Zapraszamy do lektury poniższego artykuł, w którym postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości.
Jest taniej.
Atrakcyjność kursu waluty w danym momencie określa tak zwany „spread” (z języka angielskiego — rozpiętość), czyli różnica między kursem, po jakim kantor kupuje i sprzedaje daną walutę.
Im większy spread, tym większy zarobek kantoru, a tym samym większa strata Klienta.
W kantorach stacjonarnych różnica ta sięga średnio 15 groszy. Ich internetowe odpowiedniki mieszczą się w przedziale 1-2 groszy. Skąd taka różnica na korzyść wymiany online? Chodzi oczywiście o koszty.
Kantor internetowy nie ponosi kosztów związanych z obsługą gotówki, nie zatrudnia kasjerów, a przede wszystkim dociera ze swoją ofertą do znacznie szerszej grupy Klientów.
Jest szybciej.
Zapytacie jak to możliwe? Przecież wymieniając gotówkę w tradycyjnym punkcie wymiany, sprawę załatwiacie błyskawicznie. W kantorze internetowym wymiana trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a jeśli nie dokonamy transakcji przed upływem godziny zakończenia księgowań, to poczekamy nawet do następnego dnia roboczego.
To prawda, ale tylko jeśli weźmiemy pod uwagę sam fizyczny czas wymiany. Trzeba pamiętać, że do tradycyjnego kantoru musimy jednak dojechać i z niego wrócić. Nie licząc nawet takich małych niedogodności, jak kolejka oczekująca do okienka, poszukiwanie miejsc parkingowych, może okazać się, że cała eskapada zajęła nam więcej czasu niż wymiana online, gdzie fizycznie poświęcamy kilka minut na „przeklikanie” transakcji, a pozostały czas oczekiwania na zaksięgowanie środków możemy poświecić na inne czynności.
Jest bezpieczniej.
W tym punkcie przewagę internetowego kantoru widać najwyraźniej. Dokonując wymiany gotówkowej, przez cały czas jesteśmy narażeni na ryzyko kradzieży lub napadu. Przestępcy często obserwują takie miejsca, starając się wytypować osoby, które mogą mieć przy sobie większa ilość pieniędzy.
Wymiana środków w internecie przez cały czas odbywa się z wykorzystaniem najnowszych zabezpieczeń (takich samych, jakich używasz na co dzień w banku) i ryzyko, że staniemy się ofiara przestępstwa, jest znikome.
Czytaliście artykuły o nieuczciwych firmach internetowych, które naciągały swoich Klientów i nie macie zaufania do tego typu usług? Zastanówcie się jeszcze raz. Oszuści działają wszędzie i stosują swoje praktyki również w kantorach stacjonarnych — wydają fałszywe banknoty, zawyżają lub ukrywają kursy, odmawiając przyjęcia zwrotu po tym, jak „przekręt” wyjdzie na jaw, a nawet współpracują z przestępcami, wskazując Klientów z potencjalną dużą ilością gotówki.
Co za różnica zapytacie? Polega głównie na tym, ze w Internecie każda operacja zostawia ślad i szanse na to, że odzyskamy nasze pieniądze w momencie, kiedy dojdzie do najgorszego, są znacznie większe.
Podsumowując można stwierdzić, że wymiana środków w kantorach internetowych, jak na przykład www.dobrykantor.pl ma znaczną przewagę nad tradycyjną formą zakupu i sprzedaży waluty. Oczywiście decydujące będą indywidualne preferencje każdego z nas, ale mamy nadzieje, że niniejszym artykułem udało się nam rozwiać wiele waszych wątpliwości, dzięki czemu łatwiej będzie Wam podjąć korzystną decyzję.